News Archive
SOFA'da 4 Türk sanatçı!
Sabah USA, 14.04.2011
Türk sanatçılar, merkezi Washington'da bulunan Türk Kültür Vakfı'nın (Turkish Cultural Foundation-TCF) desteğiyle, New York'ta bu yıl 14. düzenlenen ''Uluslararası Heykel Objeleri ve Fonksiyonel Sanat Fuarı''na (SOFA) katılıyor.
 
Sanatçılar Ayhan Tomak, Ebru Döşekçi, Semra Ecer ve Yıldanur Ketenci'nin eserleri, 14-17 Nisan tarihlerinde New York'ta Park Avenue Armory'de düzenlenen fuarda, TCF'nin açtığı stantta sergilenecek.

SOFA'da heykelden tasarıma, dekoratif sanatlardan mücevhere kadar son derece geniş bir yelpazede, toplam 12 ülkeden gelen 600'den fazla sanatçının çağdaş, üç boyutlu ve fonksiyonel eserleri, 55 sanat galerisinin desteğiyle sanatseverlere sunuluyor.
 
Fuarın açılış gecesine, Amerikalı ve uluslararası sanatseverlerden oluşan kalabalık bir davetli topluluğu ve gazeteciler katıldı.
 
TCF Başkanı: "SOFA'ya Türk Kültürünü tanıtmak için SOFA'ya katılıyoruz"
 
Türk sanatçılarını ve eserlerini dünyaya tanıtmak ve Türkiye ile ABD arasında sanat köprüsü oluşturmak amacıyla sanatçılara destek veren TCF'nin Başkanı Güler Köknar, Vakfın 5 yıldır SOFA'ya katıldığını ve fuarın biri New York'ta, biri Chicago'da olmak üzere yılda iki kez düzenlendiğini belirtti. Sanatçıların TCF tarafından yapılan değerlendirme sonucu seçildiğini bildiren Köknar, TCF'nin SOFA'ya katılmaktaki amacının, Türk kültürünü, sanatını ve özellikle daha az bilinen Türk modern sanatını yurtdışında tanıtmak olduğunu vurguladı.
 
Köknar, sanatçıların eserlerinin Türkiye'den ABD'ye naklinde TCF olarak son 3 yıldır Dışişleri Bakanlığından destek aldıklarını da söyledi.
 
Ayhan Tokmak: "İlk kez SOFA'ya katılacağım"

SOFA'ya ahşap heykelleri ve fonksiyonel sanat alanında yaptığı ahşap ve aynaları birleştiren eserleriyle katılan Ayhan Tomak gazetecilere yaptığı açıklamada, ilk kez New York'a gelerek SOFA fuarına katıldığını söyledi.
 
Eserlerindeki malzemenin doğal ağaç olduğunu ve genellikle 1-2 yıl dinlendirilen ağaçları kullandığını anlatan Tomak, ağaçların damarlarından ve desenlerinden yararlanmaya özellikle özen gösterdiğini belirtti. Ayna ve ağacı birarada kullanıp, heykel formunu aynaya uyarladığını ifade eden Tomak, bu türdeki eserlerinin ilk kez bir fonksiyonel sanat fuarında sergilendiğini söyledi.
 
Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde sergiler açtığını, New York'u çok dinamik ve canlı bulduğunu söyleyen Tomak, kenti çok sevdiğini, hemen uyum sağlandığını, yine gelmeyi umduğunu belirtti. Tomak'ın çalışmalarını sürdürdüğü İstanbul dışında, Trakya'da köyevindeki stüdyosunda yaptığı ''Spartakus'' eseri de sanatseverlerin dikkatini çeken eserler arasında yer aldı.
 
Ebru Dökşekçi: "Türk eserlerine yoğun ilgi oluyor"
 
Fuarda soyut formdaki eserleriyle dikkat çeken sanatçı Ebru Döşekçi de, daha önce 2009 yılında Chicago'da düzenlenen SOFA fuarına katıldığını, Türk sanatçılarının eserlerine çok büyük ilgi olduğunu söyledi.
 
''Burada değişik sanatçılarla Türkiye'yi temsil etmek bizi çok mutlu ediyor'' diye konuşan Döşekçi, eserlerinde insana dokunma hissi veren, renk olarak da insanın dikkatini çeken soyut formlar kullandığını, polyester malzeme üzerinde çalıştığını anlattı. Kendi hayatından ve iç dünyasından esinlendiğini söyleyen Döşekçi, çalışmalarını İstanbul'da sürdürdüğünü, Türkiye'de ve yurtdışında fuarlara katıldığını belirtti.
 
Semra Ecer: "New York'ta sergi açmayı planlıyorum"

Sanatçı Semra Ecer de Türkiye'yi temsilen SOFA'ya katılmaktan çok mutlu olduğunu ifade etti. Fuara hem heykelleriyle hem de takı tasarımlarıyla katılan Ecer, heykellerinin bronz döküm olduğunu, İstanbul karabataklarından küçük kuşlara uzanan heykellerinin yanısıra ayraç ve bardak altlığı gibi tasarımlarını da sergilediğini belirtti.
 
Yıllardır İstanbul'da takı tasarımcısı olarak çalıştığını söyleyen Ecer, New York'ta yeni sergiler açmayı planladığını da kaydetti.
 
Yıldanur Kenteci: "Büyük bir sorumluluğumuz var"

Sanatçı Yıldanur Ketenci de SOFA'ya ilk kez katıldığını belirterek Türk modern sanatını New York'ta temsil etmenin büyük bir sorumluluk olduğunu ifade etti.
 
Heykellerinde, arkeolojik kazılardan çıkan eserlerden de, günlük hayattan da esinlendiğini anlatan Ketenci, belli bir teması olan sergiler hazırlamayı sevdiğini belirtti. Malzeme olarak eserlerinde bronz, ahşap, kağıt, bakır, strafor kullandığını söyleyen Ketenci, sergilerini hem Türkiye'de hem yurtdışında sürdürmeyi ve modern Türk sanatını ve aydın Türk sanatçısını yurtdışında tanıtmayı çok istediğini söyledi.
 
Türk modern sanatını ve sanatçılarını yurt dışında tanıtmaya destek olmak amacıyla SOFA New York ve Chicago fuarlarında stant açan Türk Kültür Vakfı, bu fuara katılması onaylanan tek vakıf olma özelliği taşıyor.
Source : Sabah USA
SOFA
 
Flag Counter