News Archive
Türk sanatçılarının eserleri, New York SOFA'da
Turkish Journal, 14.04.2011
Türk Kültür Vakfı, ABD'de heykel ve fonksiyonel sanat ürünleri konusunda önemli fuarlardan biri olan Uluslararası Heykel Objeleri ve Fonksiyonel Sanat Fuarı'nda, Türk sanatçılarının eserlerini sergiledi.

ABD'de heykel ve fonksiyonel sanat ürünleri konusunda önemli fuarlardan biri olan ''Uluslararası Heykel Objeleri ve Fonksiyonel Sanat Fuarı'nın (SOFA)'' özel açılışı dün yapıldı.

14-17 Nisan tarihleri arasında New York'ta, ''Park Avenue Armory''de gerçekleştirilen etkinliğe, Türk Kültür Vakfı (Turkish Cultural Foundation) tarafından seçilen 4 Türk sanatçısı da katılıyor.

Bu yıl 13'üncüsü düzenlenen New York SOFA 11 fuarında, Türk Kültür Vaktfı'nın açtığı standta eserleri sergilenen Türk sanatçıları, Ayhan Tomak, Ebru Döşekçi, Semra Ecer ve Yıldanur Ketenci'den oluşuyor.

Türk Kültür Vakfını temsilen Nurtan Ural'ın yönetiminde gerçekleştirilen Türk sanatçıların sergileri, uluslararası düzeyde heykel başta olmak üzere fonksiyonel dizayn ve sanat ürünleri konusunda 5 yıldır geçekleştirirliyor.

Fuarın açılış gecesinde vakıf olarak gerçekleştirdikleri sergiyle igili görüşlerini aldığımız Türk Kültür Vakfı'nın direktörü Ural, ABD'de heykel ve fonksiyonel sanat ürünleri konusunda önemli fuarlardan biri olan SOFA'da Türk sanatçıların da yer almasını sağlamaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Ural, Türk sanatçılarının beşinci kez katılımını sağladıkları fuarlarla, Türk modern sanatını ve sanatçılarını yurt dışında tanıtmaya destek olmak amacında olduklarını söyledi. Ural'ın verdiği bilgiye göre, Türk Kültür Vakfı, bu yıl 5'inci kez SOFA fuarlarına katılırken, New York ve Chicago fuarlarında stant açan tek vakıf olma özelliğini taşıyor.

Fuara katılan Türk sanatçılarından Yıldanur Ketenci, malzeme olarak bronz, ahşap, kağıt, bakır, strafor kullandığı heykelleriyle sergide yer aldı. Hem heykelleriyle hem de takı tasarımlarıyla fuara katılan Semra Ecer ise, İstanbul karabataklarından küçük kuşlara kadar farklı çeşitlerde yaptığı bronz döküm heykelleri dışında, ayraç ve bardak altlığı gibi tasarımlarıyla sergide yer alıyor. Eserlerinde malzeme olarak doğal ağaç kullanan Ayhan Tomak ise, ağaçların damarlarından ve desenlerinden yararlanarak yaptığı dekoratif eserleriyle ilgi çekiyor. Fuarın diğer bir Türk sanatçısı olan Ebru Döşekçi de, soyut formdaki eserleriyle dikkat çekiyor. Döşekçi, daha önce, 2009 yılındaki Chicago'daki SOFA fuarına da katılmıştı.

Açılış gecesi özel etkinliğinde New York'un Dizayn ve Sanat Müzesi (Museum of Arts and Design-MAD) yararına bilet satılarak özel bir akşam yemeği düzenlenirken, fuar süresince heykel ve dizayn konusunda uzmanlar tarafından verilecek seminerler ve bir takım yan etkinlikler de gerçekleştirilecek.

12 ülkeden gelen 600'e yakın sanatçının çağdaş, üç boyutlu ve fonksiyonel eserleri, 55 sanat galerisinin desteğiyle sergilenen fuar, 17 Nisan Pazar günü sona eriyor.

 
SOFA
 
Flag Counter