News Archive
Doğal Boya Araştırma ve Geliştirme Laboratuvarı açılıyor.
Cumhuriyet, 08.10.2010

Armaggan markasının desteğiyle Turkish Cultural Foundation tarafından kurulan Doğal Boya Araştırma ve Geliştirme Laboratuvarı (DATU), doğal boya bitkileri koleksiyonu bakımından dünyanın en geniş ve Türkiye'nin ilk tahribatsız analiz ve doğal boyama laboratuvarı olma özelliğini taşıyor.

Doğal Boya Araştırma ve Geliştirme Laboratuvarı'nın kamuoyuna tanıtımı 11 Ekim 2010, Pazartesi saat 16:00'da Türkçe ve 12 Ekim 2010, Salı saat 14:30'da İngilizce olarak Turkish Cultural Foundation Bilimsel Danışmanı ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Karadağ'ın vereceği konferanslar ile Turkish Cultural Foundation'ın İstanbul merkezinde yapılacaktır.

Türk kültür mirasının tanıtılması, korunması ve nesillere aktarılması amacıyla 2009 yılında kuruluş temelleri atılan DATU, dünyanın en zengin doğal boya bitki koleksiyonuna sahip. DATU, şimdiden tarihi objelerin analizlerinde tahribatsız ve mikro analiz yöntemleriyle çalışan dünyadaki az sayıda labaratuvar arasında yer almaktadır.

DATU'da toksik ve kanserojen madde içermeyen antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere sahip, çevre kirliliği oluşturmayan, doğal boyalar ile araştırmalar yürütülmektedir. Labaratuvarda tarihi tekstil ürünlerinin analizi tahribatsız ve mikro yöntemlerle yapılabilmekte ve aynı boya bitkileri kullanılarak birebir üretilebilmektedir. Bu alanda araştırma yapan lisansüstü öğrencilerin çalışmalarına da imkan sağlamaktadır.

DATU hakkında geniş bilgiye "www.tcfdatu.org" adresinden ulaşabilirsiniz.

Source : Cumhuriyet
 
Flag Counter