News Archive
Amerikalı öğretmenler Türkiye'ye geliyor
Cumhuriyet, 24.06.2010

ABD'li 80 öğretmen, Türk Kültür Vakfı ve World Affairs Councils (Dünya İşleri Konseyi) işbirliği ile düzenlenen ''Türkiye İnceleme Gezileri'' kapsamında bu yaz Türkiye'ye gelecek.

Vakıftan yapılan açıklamaya göre, ABD'nin Alabama, California, Hawai, Kansas, Michigan, Missouri, Montana, New York, North Carolina, New Hampshire, New Mexico, South Dakota, Teksas, Washington eyaletleri ve Washington DC bölgesinden gelecek öğretmenler, İstanbul'dan başlayarak Marmara, Ege ve İç Anadolu'ya uzanan 13 günlük bir inceleme gezisine katılacak.

Türk Kültür Vakfı'nca 2007 yılından bu yana yürütülen program ile bu yaz sonu itibarıyla inceleme gezilerine katılan Amerikalı öğretmen sayısı 296'ya ulaşacak. Açıklamada görüşlerine yer verilen vakfın İcra Direktörü Güler Köknar, 2000 yılından beri kuruluş amaçları doğrultusunda Türkiye'yi ve Türk kültürünü özel programlarla tanıtmayı sürdürdüklerini söyledi.

Köknar, ABD ile Türkiye arasında kültür ve eğitim alanlarında köprü vazifesi gören faaliyetleri kapsamında bu yaz 80 ABD'li öğretmeni Türkiye'de ağırlayacaklarını belirterek, şunları kaydetti:
''Böylece öğretmenler, Türkiye'nin binlerce yıllık uygarlık tarihiyle ve özellikle Anadolu'daki bin yıllık Türk kültür mirasıyla tanışacak. Okullarımızı, eğitim ve kültür kurumlarımızı ziyaret ederek okul yöneticileriyle, öğretmenlerle ve sivil toplum kuruluşlarıyla tanışmanın yanı sıra Türkiye'nin güncel önemini ve kültürel zenginliğini tanıyacak. Amerika'ya döndüklerinde ise Türkiye ile ilgili derslerinde ele almakta ve ayrıca okullarında ve yaşadıkları şehirlerde Türkiye'yi tanıtıcı programlar düzenlenmesine ön ayak olmaktadırlar. Bu çalışmalar vakfımızın 'insandan insana tanıtım' felsefesini yansıtmaktadır.''

Açıklamada, ABD'li öğretmenlerin Türkiye'deki incelemelerini 28 Haziran-10 Temmuz, 12-24 Temmuz, 26 Temmuz-7 Ağustos tarihleri arasında 3 grup halinde gerçekleştirecekleri bildirildi.

Source : Cumhuriyet