News Archive
Manhattan'da "Desperate Hours" Film Gösterimi Yapıldı.
TurkishNY, 18.01.2010

Türk diplomatların kahramanlıklarını hikaye eden "Desperate Hours" adlı filmin gösterimi 17 Ocak Pazar akşamı kalabalık bir katılımcı kitlesiyle Manhattan'daki Congregation Kehilath Jeshurun'da yapıldı. Mark Meirowitz tarafından organize edilen programa saygıdeğer film yapımcısı Victoria Barrett ve eşi Tom Barret, Başkonsolos Yardımcısı Başar Şen, Yahudi Din Adamı Nissim Elnacave, ATAA Doğu Yakası Baskan Yardımcısı Ali Çınar ve Turkishny.com haber portalından Rıdvan Sezer katıldılar.

Etkinliği düzenleyen Türk dostu avukat Mark Meirowitz, Başkonsolos Mehmet Samsar, Başkonsolos Yardımcısı Başar Şen, Turkishny.com haber portalından Rıdvan Sezer ve ATAA Doğu Yakası Başkan Yardımcısı Ali Çınar'a düzenlenen etkinlik ile ilgili ilham kaynağı olmalarından ve desteklerinden dolayı teşekkürlerini sundu.

Ayrıca etkinliği finanse eden Turkish Cultural Foundation'a özellikle teşekkür ettiğini vurgulayan Meirowitz, özellikle dernek başkanı Güler Köknar'a etkinliğe olan heyecanlı desteğinden dolayı teşekkür etmek istediğini belirtti.

"Desperate Hours" (Ümitsiz Saatler) adlı film, Türk diplomatların kendi hayatlarını tehlikeye atarak Yahudileri soykırımdan kurtarma hikayelerini anlatıyor. Yahudileri soykırımdan kurtaran bu diplomatlar "Türk Oskar Schindlerler" olarak anılıyorlar. İkinci Dünya Savaşı sırasında görev yapmış olan, Türkiye'nin Marsilya Büyükelçisi Necdet Kent ve Rodos Konsolosu Selahattin Ülkümen'in kahramanca çabaları sayesinde birçok Yahudi soykırımdan kurtulmuştu. Savaş yıllarında Almanya Yahudi kökenli bilim adamlarını sınır dışı ederken, Türkiye yıllar önce İspanya'dan gelen Yahudilere olduğu gibi, Yahudi kökenli bilim adamlarına da kollarını açıyordu.

Film gösteriminin ardından bir konuşma yapan Başkonsolos Yardımcısı Başar Şen, Yahudileri soykırımdan kurtaran Türk diplomatlarla gurur duyduğunu ve hikayenin kendisini çok etkilediğini söyledi.

Diğer taraftan filmin yapımcısı Victoria Berret ise filmi çekerken karşılaşılan güçlüklerden, özellikle röportaj yapmak için dünyanın dörtbir tarafına yapılması gereken yolculuklardan bahsetti.

Film gösterimi sonrası söz alan Yahudi din adamı Nissim Elnacave ise Türkler ve Yahudilerin tarihi ilişkilerini ve Türkiye'nin 1492'de ülkelerinden sürülen Yahudilere kucak açmasından ve film gösteriminde anlatılan Türk diplomatların, Yahudileri soykırımdan kurtarmak için kendi hayatlarını tehlikeye atmalarından bahsetti.

Mark Meirowitz ise konu ile ilgili kişisel görüşünü açıklayarak, kendi ebeveynlerinin de İkinci Dünya Savaşı sırasında toplama kamplarında tutulmuş olduklarını ve Türk diplomatların kahramanlık hikayelerinin tüm dünyaya tekrar tekrar anlatılması gerektiğini söyledi.

Programa katılan ATAA Doğu Yakası Başkan Yardımcısı Ali Çınar'da, böyle bir programa destek verdikleri için mutlu olduğunu söyleyerek,Yönetmen Victoria Barrett herzaman bizleri kırmayarak,Türk-Yahudi ilişkilerine destek vermesi bizleri memnun ediyor dedi.Turk-Yahudi iliskilerinin zor bir dönemden geçtiğini belirten Çınar,Amerika'daki Yahudi Kuruluşlarının Türkiye'nin önemini bildiğini ve geçmiş dönemde Türkiye'nin, Musevilere yardımlarını unutmadıklarını belirtti. Bir Çok riske girerek,Avrupa'daki Musevileri kurtaran Türk diplomatları ile gurur duyuyorum diyen Çınar, Osmanlı Dönemi dahil olmak üzere Türkiye'nin her zaman, her alanda güçlü olduğunu belirtti.

Source : TurkishNY